12 Aralık 2011 Pazartesi

2010 - 2011

Önceki iki sezonda olduğu gibi Adidas'ın basma kalıpçılığına ve formalarda ki özensizliğine rağmen bu sene de yine Galatasaray'a özgü formalar (tabi ki klüp yetkililerinin etkisiyle) yapılmaya devam etmişti.Çok uzun süre tartışılan formalardan biri de Mercan ismiyle anılan forma olmuştu.Bir anlamda 2288 in devamı olarak 2289 diye de üretilen bu formalar önce pembe sonra somon diye adlandırılan forma,lansman gecesinden sonra gerçek ismine kavuşmuştur.Bu sezonki formalarda kullanılan logolara ise ufak bir ilave yapılmış ve beyaz fon tabanlarında bir çok Galatasaray logosu kullanılarak hem bir derinlik sağlanmaya hemde korsan ürün üretilmesi biraz daha zorlaştırmaya çalışılmıştır.
Ayrıca logonun iki tarafına sıcak baskı ile 2 aslan figürü eklenmişltir. Arşivdeki örnek M beden ve Culio,Aykut,Ufuk'un ıslak imzalarını taşımaktadır.Forma 4 karşılaşmada giyilmiştir.
Bu sene üretilen formaların ayrı bir enteresan özelliği ise hepsi için özel tanıtım 
filmleri çekilmiş olmasıdır.Bu filimlerden en anlam taşıyanı şüphesiz ki Arslan isimli 
formanınki olmuştır.Aslan'ın Galatasaray'da simgeleşmesi Nihat Bekdik adındaki
efsanevi sporcumuz sayesinde olmuştur.Bu formanın hikayesi Milliyet gazetesinde
şu şekilde anlatılmıştır ;

''Galatasaray Spor Kulübü yıllardır Türk Sporuna önemli katkılar yapmakta ve her spor branşında “ ARSLAN” lakabıyla adını en iyi şekilde temsil etmektedir. Bu formamızı ARSLAN FORMA olarak adlandırmamızın sebebi 1916 yılından 1936 yılına kadar 20 yıl aralıksız ve 268 kez Galatasaray için sahalarda yer alan ve 10 yıl boyunca kaptanlık bandını taşıyan Arslan Nihat olarak anılan Nihat Bekdik tarafından bize kazandırılan simgedir.12 yaşında, Galatasaray Lisesi öğrencisiyken genç takımda forma giymeye başlayan Nihat Bekdik futbolla sınırlı kalmadı; atletizm, yüzme, binicilik ve kürek sporu da yaptı. Üç adım ve yüksek atlamada Türkiye rekorlarının da sahibi olan Bekdik, yüzmede rekorlar kırmış, binicilik alanında da kendisini göstermiş bir sporcuydu. Atlntik Okyanusu’nu aşan ilk Türk yelkenlisinde yine O vardı. "Arslan" isimli yelkenlisi ile yelken yarışlarındayken, Boğaz’ı yüzerek geçme yarışlarında da şampiyonların arasındaydı.Bekdik’e Arslan unvanı, mücadeleci futbolculuğundan dolayı seyirciler tarafından verildi. Arslan Nihat 'ın öğrettiği Galatasaraylılık ruhu, Baba Gündüz’ den Turgay Şeren’e ve Metin Oktay’a kadar devam edip günümüze kadar ulaştı.Rivayete göre kaptan olarak sarı kırmızı takımda oynadığı yıllarda eşofmanının yakasına taktığı arslanlı bir rozet, zamanla ARSLAN kişiliği ile bütünleşti ve onun ardından tüm futbolcular yakalarına aynı rozeti takmaya başladı, Galatasaray’ımızın ARSLANLAR diye anılmasına vesile oldu. “Arslan Forma”mızla, sporcu, mücadeleci ve örnek kaptanımızı minnetle anıyor, gücümüzü simgeleyen bu formamızı Arslan Nihat’a ithaf ediyoruz.''


Göğsünde koca bir aslan figürü taşıyan bu krem renkli forma 9 resmi karşılaşmada tercih edilerek forma tarihimizdeki yerini almıştır. Arşivde yer alan parça L beden olup Insua ve dönemin sportif direktörü Cüneyt Tanman'ın ıslak imzalarını taşımaktadır.Bu aslan formanın değişik 2 versiyonu da Errea firması tarafından erkek ve bayan voleybol takımlarımız için üretilmiştir.Bu iki parçaya voleybol formaları incelemesinden ulaşabilirsiniz.


Bunun dışında aslan figürünün kulübün formalarında kullanılması ilk değildi.Daha önceden de bazı kaleci formalarında aslan motifi işlenmiş ve  dikkatli insaların gözlerinden kaçmamıştı.
tabi bu formaların galatasaray için özel üretildiği gibi bir fikre kapılmamak gerek.Açıkça söylemek gerekirse kırmızı formayı ben hiçmi hiç hatırlamıyorum.O dönemki formalarda ki standart dışı durumdan kaynaklı olarak bi kaç maç kullanılmış olabilir belki.Taffarel'in üzerindeki forma ise bir çok kez kullanıldı ama Kulüp ve bayrak logolarına dikkatli bakarsak o senelerde çoğu formada kullanılan flok baskı logoların aksine formaya sonradan dikilmiş nakış logolar var.Formadaki desen ise adidasın 1990 yılı için ürettiği toplarda kullanılmış;belli ki forma görülüp beğenilmiş ve şip şak takıma uyarlanmış.


Parçalı formada bir önceki sezonun formasını kullanmayı seçen klüp 4. formasını sezon ortası görücüye çıkarmıştır.1964 yılından beri klübe ev sahipliği yapılan Ali Sami Yen Stadyumu terkedilip yeni Stad Arena'ya geçilecektir.Bu günün anlamı üzerine Ali Sami Yen'deki son maç olan Beypazarı Şekerspor ile kullanılan bu forma yine bu stadta oynanan ilk karşılaşma gibi kalın çubuklu üretilmiştir.
Yaka içinde Ali Sami Yen fotoğrafı ve ön etek kısmında Stadyumu simgeleyen bir logo ile tasarlanmıştır.Bu forma 5 resmi karşılaşmada giyilmiştir.
Arşivde yer alan parça ise bu özel formanın biraz daha spesifikleştirilmesiyle oluşmuştur.
Göğüs tarafına son derece ucuz bir maliyetle Arena stadının logosu,açılış tarihi ve açılış maçı
yazılmıştır.(Bu formanın uğruna tasarlandığı Ali Sami Yen Satadyumu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın)

Ali Sami Yendeki Veda Seromonisi


Bu formalar sadece gsstore.org sitesi üzerinden ve sadece 250 adet satılmıştır.Maçtan sonra klüp yönetiminin müzeye koymak amacıyla oyuncuların tüm formalarını toplatması da formayı biraz daha bulunmaz kılmıştır.Arşivdeki parça transfer baskının kolay uygulanabilen bir teknik olması ve sahtesi yapılabileceğinden ötürü faturasıyla beraber saklanmıştır.Forma ayrıca o gün sahaya kaptan olarak çıkan Arda Turan'ın ıslak imzasını taşımaktadır.Ali Sami Yen Satadyumunun tahliyesinden sonra geçilen Aslantepe'de yer alan Ali SAmi Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadına kavuşana kadar Galatasaray Kulübü sıkıntılı bir süreçten geçmiştir.(Bu stad hakkında daha fazla bilgi için tıklayın)

Hiç yorum yok: