12 Aralık 2011 Pazartesi

2004 - 2005


2004 futbol yılı başlarken tek hedef 100.yılda kazanılması düşünülen şampiyonluk olarak gözüküyordu. Bir sene önce ezeli rakip Beşiktaş'ın bu başarıyı sağlaması ise bu zorunluluğu kaçınılmaz kılmaktaydı. Sezona Umbro ile başlanmış fakat ikinci yarı ile birlikte Adidas formalara geçiş olmuştu. Bana göre iyi de oldu çünkü o zamanki Umbro formalar benim fikrimce çok yetersiz tasarımlardı. Her ne kadar tasarım ödülleri aldığı söylense de füme forma şahsi fikrime göre oldukça başarısızdı.

Füme rengin üzerine çok ince kırmızı ve sarı çizgiler atılan bu yakalı formayla birlikte logolardaki ufalmalar dikkat çekiyor. Göğüste yer alan transfer baskı reklam ise son derece kalitesiz. Buna karşın kumaşı ve dikişleri oldukça güzel. Arşivde yer alan parça M bedendir.

O sezonun iç saha formasına gelirsek karşımıza yine bir çubuklu forma uygulaması çıkıyor. Genelde Galatasaray'a çok yakıştırdığım çubuklu formaların tersine bu formanın çubukları pek kalın değil. Bu nedenledir ki  benim gözüme pek güzel gelmiyor. Füme formanın kalıbının kullanıldığı bu formadan arşivde 2 adet bulunmakta. Bir tanesi reklamsız diğeri ise avea transfer baskılı olan formalar.
Gelelim klasik deplasman formalarımızdan olan beyaz formaya. Diğer formalardaki göğüs reklamı ve logo detayları bu formada da standart bir şekilde sürdürülmüş. Bir forma serisinde belli noktaların standardı olması güzel bir detay fakat ortada yer alan sarı şeritleri pek anlayamadım. Hadi bununda şurasını şöyle yapalım diye yapılmış gibi geldi. Belki bir anlamı vardır da ben bilmiyorumdur ama hiç sanmıyorum. Arşivdeki parça kullanılmamış sıfır bir üründür.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu sezonun ikinci yarısında Umbroyla olan anlaşma feshedilip Adidas firmasıyla çalışılmaya başlamıştı.Tüm başarılı dönemlerimize şahit olma şansını yakalayan bu firma bu kez de 100.Yıl formamızı üretme şerefine nail oluyordu. Üzerinde dev bir klüp logosunun yer aldığı formada Galatasaray'ın o güne kadar kazandığı lig şampiyonlukları belirtilmiş ve ilk kadrosunun bir de resmine yer verilmişti.Bana göre son derece şık bir !00.yıl forması yaratılmış.Ayrıca klasik forma olan tam parçalı forma esaslarına da uyulmaya dikkat edilmişti.Sadece bu formaya özgü dikişten oluşan
elips logo kullanılmış ve satenimsi parlak kumaş tercih edilmişti.Arşivde yer alan M beden forma Fenerbahçeyle oynanan ve 5-1 lik skor ile kazanılan Türkiye Kupası Şampiyonluğuyla akıllara kazınmıştır.
O sene giyilen son forma ise beyaz formanın bu kez Adidas tarafından yorumlanmasıyla vücut bulan formamızdır.Bu formayla beraber logolar iyice küçülmüş,göğüs eklamından sonra artık omuzlarda,kollarda yani olabilecek çoğu detayda da transfer baskılar kullanılmaya başlamıştı.Bir sonraki sezonda kullanılan bu beyaz formanın arşivdeki örneği M bedendir.


Hiç yorum yok: